Loncin G 200F – jak uruchomić

Loncin – markowe silniki

Loncin G 200F – jak uruchomić? Uruchomienie silnika G 200F jest wręcz intuicyjnie proste i składa się z kilku czynności.
Na początek kilka słów wprowadzenia – wszystkie silniki Loncin z serii G o mocy od 4 do 15 kM przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań. Znane są z wysokiej wydajności, niezawodności oraz bardzo przyjaznej ceny. Silniki Loncin serii G są stosowane do maszyn budowlanych takich jak agregaty prądotwórcze, zagęszczarki, przecinarki, pompy do wody, myjki ciśnieniowe, glebogryzarki i wiele innych.

Loncin G200F - markowy silnik 4 suwowy

Loncin – uzupełnienie oleju

Fabrycznie nowy silnik dostarczony jest bez paliwa oraz oleju silnikowego.
Uwaga: przed uruchomieniem silnika wlej olej silnikowy!!
Poniżej na zdjęciu bloku silnika strzałkami oznaczyłem korki wlewu oleju. Wlew oleju możliwy jest z dwóch stron silnika. Dość często zdarza się, że konstrukcja maszyny uniemożliwia dostęp do jednego z korków wlewu, ale drugi zawsze będzie dostępny.

Loncin G200F - blok silnika z zaznaczonymi korkami wlewu oleju

Przed pierwszym uruchomieniem zalej silnik olejem. Stosuj olej SAE 30 lub 10W/30 lub 5W/30 dobrej jakości (oznaczenie SE lub SF). Pojemność miski olejowej 0.6 l. Właściwy poziom oleju jest wtedy, gdy olej znajduje się na krawędzi wlewu – zaznaczony na poniższej foto zieloną kreską.  Do sprawdzenia poziomu oleju silnik musi być ustawiony w poziomie.

Loncin G200F - wlew oleju z zaznaczonym poziomem oleju, jaki jest wymagany

Loncin – uruchamianie silnika G 200F

Silnik jest napełniony olejem silnikowym, zbiornik paliwa zatankowany świeżym paliwem. Paliwo bezołowiowe 95 oktan. Loncin G 200F – jak uruchomić. . .

Krok 1 – Przełącz włącznik zapłonu w pozycję ON

Loncin G200F - włącznik silnika w pozycji start

Krok 2 – Dźwignię ssania przesuń w lewo w pozycję „ssanie zamknięte”. Na zdjęciu – strzałka 1 wskazuje dźwignię ssania w pozycji zamknięte.

Krok 3 – Kranik paliwa przesuń w poz. ON – na zdjęciu tę pozycję wskazuje strzałka 2

Loncin G200F - ssanie zamknięte, kranik paliwa otwarty

Loncin G 200F – jak uruchomić – ostatni krok

Krok 4 – Chwyć uchwyt linki rozrusznika, napnij do wyczuwalnego oporu i krótkim, energicznym ruchem pociągnij w kierunku zaznaczonym strzałką. Silnik uruchomi się za 1-3 pociągnięciem linki rozrusznika. Jeżeli próba uruchomienia nie powiedzie się  sprawdź poprawność wykonanych wcześniej czynności. Zbyt mało energiczne pociąganie za linkę rozrusznika może doprowadzić do zalania świecy. Jeżeli nie możesz uruchomić silnika, sprawdź czy świeca jest zalana (mokra). Osusz świecę, usuń paliwo z komory spalania poprzez energiczne pociągnięcia za linkę rozrusznika przy odkręconej świecy. Wkręć świecę. Powtórz próbę uruchomienia silnika.

Loncin G200F - linka rozrusznika napięta do uruchomienia silnika

Krok 5 – Po uruchomieniu silnika w zależności od temperatury na zewnątrz i/lub silnika pozostaw silnik na ssaniu przez kilka do kilkunastu sekund. Sygnałem do przełączenia ssania jest wyraźne taktowanie silnika. Wtedy przełącz dźwignię ssania w pozycję 1/ 2 jej zakresu – czyli w półssanie. W tej pozycji pozostaw pracujący silnik na kilka sekund do ponownego wystąpienia odgłosów taktowania silnika.

Loncin G200F - dźwignia ssania w pozycji 1/2

Krok 6 – Zamknij dźwignię ssania. Pozostaw silnik na wolnych obrotach do rozgrzania się. Prawidłowo rozgrzany silnik po wprowadzeniu na wysokie obroty nie przygasa, osiąga pełną moc i pozwala na komfortową pracę maszyną. Szybkie wprowadzenie na wysokie obroty niewygrzanego silnika może spowodować zduszenie silnika do zatrzymania włącznie.

Loncin G200F - ssanie zamknięte

Krok 7 – Po skończonej pracy, pozostaw silnik na niskich obrotach do wychłodzenia się (wystarczy kilkanaście sekund). Przed wyłączeniem silnika zamknij kranik paliwa. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed dostawaniem się paliwa do komory spalania przy nie pracującym silniku.

Loncin G200F - kranik paliwa w pozycji zamknięte

Krok 8 – Włącznik zapłonu przełącz w pozycję OFF – wyłączone. Przy ponownym uruchomieniu ciepłego silnika nie zamykaj dźwigni ssania (uruchamianie na otwartym ssaniu).
Loncin G 200F – jak uruchomić . . . jak widać przeczytanie opisu zajmuje więcej czasu niż uruchomienie silnika – jak już się wie jak to zrobić :)

Loncin G 200F - zapłon wyłączony. Foto do wpisu pt Loncin G 200F - jak uruchomić

Uważaj – przy próbie uruchomienia silnika wykaż zdecydowanie. Podczas próby uruchomiania może wystąpić odbicie rozrusznika (ruch wsteczny). Pociągnięcie za uchwyt linki rozrusznika musi być na tyle silne, aby bez najmniejszego problemu pokonać opory sprężania.

Uwaga – niektóre elementy silnika po pracy są silnie rozgrzane – zachowaj ostrożność.
Uwaga – przed rozpoczęciem eksploatacji koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi silnika – instrukcja jest dostępna tutaj  – Loncin G200F instrukcja obsł.

 Loncin G 200F  – jak zadbać o silnik

Każdy nawet najbardziej doskonały silnik wymaga minimalnej konserwacji oraz zachowania zasad poprawnej obsługi – informacje na ten temat znajdziesz w moim kolejnym wpisie – już wkrótce.
Zapraszam na stronę naszego sklepu – sklep Grizli silniki Loncin z wałem poziomym.

Dziękuję za uwagę.
Jan Głuszczuk  Olsztyn  6.10.2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Wymagane pole