Serwis kosiarki

Wszystko na to wskazuje, nawet wbrew poniższej fotce, że zima skończy się lada chwila. No, może jeszcze trochę przymrozi, zawieje, ale jej czas się kończy. A co z kosiarką?

Serwis kosiarki, tutaj kosiarka jeszcze pod śniegiem

Serwis kosiarki

Czas najwyższy na sprawdzenie w jakim stanie zostawiło się kosiarkę po sezonie 2013 r. No, tak, ale od czego zacząć?
Ten wpis traktuje o tym, co można znaleźć w kosiarce dostarczonej do serwisu, ale są tu również informacje dotyczące poprawnej eksploatacji kosiarki.

Filtr powietrza do kosiarki

Serwis kosiarki, tutaj filtr powietrza

Ten filtr kwalifikuje się tylko i wyłącznie do wymiany! Na inne czynności już dawno jest za późno. Wkład papierowy zablokowany jest drobnymi cząstkami pyłu, co istotnie utrudnia zasysanie powietrza niezbędnego do procesu spalania paliwa.

Filtr powietrza do kosiarki

Serwis kosiarki, tutaj filtr powietrza, a zasadzie jego resztki

 Dawno temu, przed laty to był filtr powietrza, teraz jest to połączenie ramki filtra powietrza oraz dwóch kuchennych zmywaków i kawałka bandaża. Tego typu filtr kosztuje ok 25 zł, dlatego proponuje zwrot zmywaków do kuchni, to się żona ucieszy.

Nóż tnący do kosiarki

Serwis kosiarki, tutaj zniszczony nóż

 Ten nóż jest zużyty ponad wszelką miarę, ostrze wytarte, wypiaskowane, wykorzystane, skrzydełka podobnie. Nie ma efektu poprawnego koszenia i pakowania trawy do kosza. Nie ma noża!

 Serwis kosiarki, tutaj kompletnie zużyty i zniszczony nóż tnący

Ten nóż już od dawna jest wręcz niebezpieczny. Dyskwalifikuje nawet jedno pęknięcie, a tu mamy strzępy ostrza. Dalszą eksploatację szczerze odradzam.
Cena nowego, a więc sprawnego i bezpiecznego noża – w zależności od rodzaju kosiarki spalinowej – waha się (dla większości kosiarek) – w zakresie 40 – 120 zł.

Piasta noża kosiarki

Serwis kosiarki, tutaj piasta noża, zniszczona piasta noża

 Taka piasta daje całkowitą gwarancję dużych kłopotów z urwaniem się noża włącznie. Doradzam szybkie zawarcie dodatkowego ubezpieczenia na zdrowie lub zakup nowej piasty (koszt ok 20-50 zł).

 Linka hamulca kosiarki

Serwis kosiarki - tutaj linka hamulca

 Ta robota to majstersztyk , a linka hamulca nadal spełnia swoje zadanie. Dla pomysłu, determinacji i skuteczności wyrażam mój niekłamany podziw.

Koła kosiarki

Serwis kosiarki - tutaj kółko

 Naprawa felgi koła kosiarki zasługująca co najmniej na wpis do księgi rekordów. Nowe koło, to koszt od ok 30 zł. Jeżeli kółko pękło „samo z siebie” radzę sprawdzić czy nie ma wibracji na kosiarce z powodu pracy z wykrzywionym wałem silnika, lub zniszczonym nożem. W takim wypadku wibracja jest niszcząca tak mocno, że kosiarka się wprost rozpada. Samoistnie odkręcają się podstawy gaźników, tłumiki, urywają zbiorniki paliwa, pękają kółka itp.  

 Mocowanie noża do kosiarki

Serwis kosiarki - tutaj nasadka do przykręcania noża

 Nóż został przykręcony do kosiarki, ale nasadka została na swoim miejscu, czyli nie na swoim prawidłowym miejscu, ale na śrubie noża. W trakcie pracy wirowała sobie 3 tys. obr./ min. Nóż w tej kosiarce przykręcany jest dwiema śrubami znajdującymi się ok. 10 cm od środka, więc prędkość liniowa tej nasadki była dość znaczna, ale jej nie wyrzuciło, może na szczęście i zdrowie użytkownika.

 Wałek rozrządu

Serwis kosiarki - tutaj wałek rozrządu naprawiony poprzez spawanie

 Dla wielu użytkowników budowa silnika kosiarki nie stanowi żadnych tajemnic, wiedzą po co w kosiarce jest korbowód, wał, regulator obrotów czy wałek rozrządu. W tej kosiarce wałek rozrządu przełamał się w trakcie pracy. Niejako naturalna przyczyna takiej awarii jest uderzenie nożem tnącym w przeszkodę, coś wtedy musi się urwać: piasta noża, nóż, korbowód lub właśnie wałek rozrządu.
Spawanie wałka rozrządu jest na tyle nowatorskim pomysłem, że w trakcie 20 lat prowadzenia serwisu spotkałem się z takim przypadkiem zaledwie 2-3 razy. Wielki szacun dla mistrza spawalnictwa i wiarę, że uda się przywrócić parametry jak w fabrycznie nowym wałku. Niestety nie udało się i w pierwszych chwilach pracy posypał się wieniec wałka. Co za pech . . . 

 Czy do serwisu . . . 

Serwis kosiarki - tutaj transport do serwisu

 W wielu przypadkach można uniknąć wizyty w serwisie z kosiarką, która „coś nie pali”. Podstawowe zasady poprawnej obsługi znajdują się w instrukcji obsługi, a dodatkowo wiele cennych informacji znajduje się na tym blogu w artykule do, którego prowadzi ten oto link – obsługa kosiarki.

 Wiosna – cieplejszy wieje wiatr

Serwis kosiarki - tutaj widok na trawnik porośniety mleczami

Czas leci nieubłaganie, wiosna tuż, zapraszam więc na stronę naszego sklepu i złożenie zamówienia na akcesoria i części zamienne do obsługi kosiarki. Informacje pod linkiem – części do kosiarek.

Serdecznie zapraszam.

Jan Głuszczuk                                             Olsztyn 11.02.2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Wymagane pole