Urządzenia do polbruku

Każda firma brukarska powinna być wyposażona w sprzęt do układania kostki brukowej. Kwalifikacje załogi w połączeniu z profesjonalnym wyposażeniem technicznym dają gwarancję utrzymania wysokiego tempa i jakości prac. Poniżej najbardziej popularne urządzenia do polbruku.

Narzędzia do układania polbruku. Urządzenia do układania polbruku. Tutaj foto chodnik w budowie

Urządzenia do polbruku

Zestaw do tyczenia.
Mamy projekt i udostępniony plac budowy. Zaczynamy od wyznaczenia terenu, na którym będą prowadzone prace. Polecam zestaw do tyczenia Jazon, w którego skład wchodzą: szpilki, poprzeczki z łącznikami, młot do wbijania szpilek, linka murarska. Cały zestaw do tyczenia umieszczony jest na nadzwyczaj solidnym wózku, który ma metalowe ogumione i łożyskowane koła o dużej średnicy. Tyczenie z użyciem zestawu Jazon jest szybkie, łatwe i przydaje firmie profesjonalnego blasku.

Urządzenia i maszyny do układania polbruku. Narzędzia do polbruku Jazon. Tutaj zestaw do tyczenia Jazon

Zawartość zestawu: 30 szt szpilek, poprzeczek i zacisków, wbijak, klucz do wyciągania, 200 mb linki murarskiej, wózek. Wszystko zorganizowane, wszystko pod ręką.

Urządzenia do układania polbruku. Zestaw do tyczenia Jazon. Tutaj widok na początek tyczenia

Przygotowanie terenu pod polbruk

Zastosowanie niwelatora.
W zestawie pt. urządzenia do polbruku nie może zabraknąć niwelatora. Żadna budowa
nie powinna być prowadzona bez użycia markowego sprzętu do niwelacji. Niwelator daje gwarancję przeprowadzenia szybkiego i precyzyjnego pomiaru, a później pozwala
na szybkie pomiary kontrolne. Przeznaczenie niwelatora jest następujące: pomiar różnic w poziomie, określenie pożądanego nachylenia i wyznaczenie linii prostych. W handlu występują niwelatory optyczne, laserowe i cyfrowe.

Narzędzia do układania polbruku. Narzędzia Jazon. Tutaj chodnik w budowie.

Niwelator optyczny.
Precyzyjny pomiar różnic wysokości wymaga wysokiej klasy optyki niwelatora oraz magnetycznego kompensatora drgań. Ważne jest również zabezpieczenie niwelatora przed działaniem kurzu i wilgoci. Dlatego nie powinno się kupować urządzeń z tzw dolnej półki. Markowy niwelator optyczny z łatą i statywem kosztuje poniżej 1 tys. zł, a wydatek zamortyzuje się już na pierwszej większej budowie.
W trakcie prowadzonych pomiarów niezwykle ważna jest poprawna obsługa i ciągła samokontrola. 

Narzędzia do polbruku. Tutaj niwelator optyczny Leica Jogger 28

Niwelator laserowy
Pomiar przy użyciu niwelatora laserowego odbywa się automatycznie. Niwelator ma wbudowaną funkcję automatycznego poziomowania się, co oznacza, że po ustawieniu na statywie i wstępnym wypoziomowaniu, włączony niwelator sam się wypoziomuje i w kilka chwil będzie gotowy do pracy. W pomieszczeniach wiązka laserowa jest bardzo dobrze widoczna i tworzy linię referencyjną poziomą lub pionową. Na terenie otwartym niwelator współpracuje z łatą oraz czujnikiem do odbioru wiązki lasera. Pomiary dokonywane są jednoosobowo. Zasada działania niwelatora laserowego jest identyczna jak optycznego – mierzymy różnice wysokości. Wykonanie pomiaru jest proste, szybkie i łatwiej jest o eliminację błędów obsługi.

Przygotowanie terenu podpolbruk. Tutaj niwelator laserowy Leica.

Maszyny do polbruku

Zagęszczarka
Zagęszczarkę stosuje się do zagęszczania gruntu lub asfaltu. Zagęszczarka zbudowana jest z płyty dolnej z uchwytem prowadzącym, na płycie zamontowany jest wibrator oraz silnik. Płyta może być stalowa lub ze specjalnego rodzaju żeliwa. Żeliwo jest dużo bardziej odporne na ścieranie oraz urazy mechaniczne. Zagęszczarka może być 1-kierunkowa lub rewersyjna. 1-kierunkowa pracuje tylko do przodu, rewersyjna pracuje w trzech trybach: przód/tył/ w miejscu. Napęd zazwyczaj stanowi silnik benzynowy lub diesel, rzadziej silnik elektryczny. Napęd z silnika przekazywany jest na wibrator za pośrednictwem sprzęgła odśrodkowego. Głównym elementem wibratora jest wał z niewyważoną masą. W trakcie wirowania wału powstaje energia o znacznej sile wymuszającej, która jest przekazywana poprzez płytę do zagęszczanego gruntu. Prawidłowe zagęszczenie kolejnych warstw podbudowy to klucz do sukcesu, dlatego zagęszczarka musi znaleźć się w kategorii urządzenia do polbruku.

Przygotowanie gruntu pod polbruk. Zagęszczarka rewersyjna. Tutaj zagęszczarki Weber CR 6, CR 7, CR8

Zagęszczarka jednokierunkowa
Zagęszczarka do prac brukarskich powinna mieć min. 90 kg. wagi, 50 cm szerokości, min. 16 kN siły wymuszającej. Pożądane są również: żeliwna płyta, markowy silnik, rama ochronna, składany i amortyzowany uchwyt prowadzący. Zagęszczarki angielskiej firmy Belle PCX 500 oraz PCX 20/50 spełniają te wymagania. Stopień amortyzacji w  PCX  jest tak doskonały, że nie ma ograniczeń dla czasu pracy operatora.

Zagęszczarka jednokierunkowa. Układanie polbruku. Tutaj zagęszczarka Belle PCX 500.

Zagęszczarka rewersyjna
W wibratorze zagęszczarki rewersyjnej znajdują się dwa wały z masą niewyważoną (przeciwwagi). W trakcie pracy – za pośrednictwem systemu sterowania zmienia się wzajemne ustawienie przeciwwag. W zależności od tego ustawienia zagęszczarka przemieszcza się w do przodu, do tyłu lub pracuje w miejscu. Wysoko zaawansowane zagęszczarki rewersyjne – jak Weber CR 6 – mają rozrusznik elektryczny silnika oraz wbudowany system kontroli pracy i pomiaru stopnia zagęszczenia gruntu. Dodatkowo zagęszczarka Weber CR6 wyróżnia się hydraulicznym systemem sterowania kierunkiem jazdy, bardzo solidną ramą ochronną oraz metalowymi płytami osłaniającymi silnik.

Narzędzia, urządzenia i maszyny do układania polbruku. Na foto zagęszczarka rewersyjna. Weber CR6

Narzędzia do polbruku

Ustawianie krawężników
Po zniwelowaniu i zagęszczeniu podłoża czas na ustawienie krawężników lub obrzeży. Ta praca musi być wykonana wyjątkowo starannie. Krawężniki powinny być ustawione idealnie w linii prostej lub po łuku. Pomocne będą takie urządzenia do układania polbruku  (i narzędzia) jak:

Chwytaki brukarskie

Ustawianie krawężników jest dość ciężkim zajęciem. Wygoda i bezpieczeństwo pracy wymaga używania chwytaków do przenoszenia krawężników. W naszej ofercie chwytaki brukarskie Jazon: poprzeczny, wzdłużny oraz uniwersalny.

Chwytak poprzeczny
Cieszy się dużym powodzeniem. Ergonomiczny, mocny i lekki chwytak do przenoszenia i ustawiania krawężników drogowych oraz innych betonowych elementów.

Układanie polbruku. Na foto chwytak brukarski poprzeczny Jazon

Chwytak wzdłużny
Chwytak wzdłużny jest dedykowany szczególnie do ustawiania krawężników na krawędzi skarpy lub w przypadku ograniczonej przestrzeni przy krawędzi budowanej drogi, chodnika lub traktu. 

Narzędzia do polbruku. Na foto chwytak wzdłużny, ręczny Jazon

Chwytak uniwersalny.
Chwytak uniwersalny pozwala na przenoszenie krawężników prostych, łukowych oraz płyt ażurowych. Wyższą cenę kompensuje jego uniwersalność i dlatego cieszy się również dużą popularnością.

Narzędzia do układania polbruku. Na foto. chwytak uniwersalny Jazon. Chwytak ręczny

Szalunek ślizgowy.
Szalunek ślizgowy służy do wybudowania murka przy krawężnikach. Możliwe jest regulowanie wysokości i szerokości murka. Z racji na wysokie walory użytkowe polecam szalunek ślizgowy Jazon.

Jazon - narzędzia do polbruku. Na foto szalunek ślizgowy Jazon. Inna nazwa szalunek brukarski Jazon

Urządzenia do polbruku, narzędzia brukarskie

Łata brukarska Jazon
Profilowanie podbudowy na większej budowie nie może odbyć się bez łaty brukarskiej. Łata ma płynną regulację szerokości pracy – w zależności od modelu –  0.88-3 mb lub 0.88-4.64 mb. Regulacja wysokości ustawienia dolnej krawędzi łaty w stosunku do toru jazdy rolek prowadzących wynosi 33 cm. Zachęcam oczywiście do zakupu jednej z łat firmy Jazon, które uważam za wiodące wśród dostępnych w kraju.

Urządzenia do polbruku. Łata brukarska Jazon

Prowadzenie łaty brukarskiej
Łatę można prowadzić na kilka sposobów:

  • obustronnie po już ułożonych krawężnikach,
  • po krawężniku i po prowadnicy
  • po już ułożonym polbruku i po prowadnicy
  • obustronnie po prowadnicy

Łata brukarska Jazon jest jedną z najbardziej pożądanych w kategorii urządzenia do polbruku. Za pomocą łaty niwelację prowadzi się bardzo dokładnie, bez wysiłku operatorów i w bardzo szybkim tempie. Jest to urządzenie o zerowej awaryjności, nadspodziewanie dużej trwałości oraz o możliwościach przekraczających często wyobraźnię. Zdecydowanie warto zakupić łatę w firmie Grizli.

Urządzenia do polbruku. Łata brukarska Jazon. Na foto.prowadnice łaty

Przymiar do odwzorowywania
Precyzja w przycinaniu kostki przy układaniu polbruku ma bezpośredni wpływ na jakość wykonanej pracy. Przymiar brukarski służy do szybkiego i bardzo dokładnego ustalenia linii przycięcia kostki polbruku. Jest bardzo prosty w użyciu, a krótka instrukcja obsługi jest na tym blogu – tutaj – przymiar instrukcja.

Narzędzia do polbruku. Oferta Grizli. Na foto przymiar brukarski Jazon

Gilotyna do cięcia polbruku
Gilotyną do bruku można ciąć kostkę polbruk, płytki chodnikowe, bloczki betonowe itp. Ograniczeniem jest max. wysokość i długość cięcia. Gilotyną brukarską pracuje się szybko i bez większego wysiłku. W ofercie naszej firmy znajdują się gilotyny Jazon, niezawodne i w przyjaznych cenach.

Oferta Grizli. Narzędzia do polbruku. Na foto gilotyna do polbruku Krobet 300

Przecinarki stolikowe do bruku
Przecinarki stolikowe do polbruku służą do bardzo precyzyjnego cięcia kostki na żądany wymiar. Oprócz kostki brukowej można ciąć płytki betonowe, korytka ściekowe i inne małe elementy betonowe. Ograniczeniem jest max. głębokość i długość cięcia oraz waga ciętego materiału. Zachęcam do przecinarek Cedima lub Jazon

Maszyny i urządzenia do polbruku. Na foto przecinarka stolikowa Cedima

Spalinowe przecinarki do polbruku
Ręczna spalinowa przecinarka do polbruku jest idealnym urządzeniem do docinania krawężników. Głębokość cięcia zależy od średnicy tarczy tnącej. Do cięcia polbruku należy używać tylko tarcz diamentowych (korundowe zużywają się wręcz błyskawicznie). Na rynku dostępne są przecinarki kilku firm, wśród których przecinarki Stihl cieszą się największym uznaniem.

Przecinarka spalinowa Stihl TS 420

Pozycjonowanie polbruku

W tej kategorii bardzo proste narzędzia brukarskie: młotek brukarski krótki i długi, młotek brukarski stalowy, wyważak oraz imak brukarski.

Młotek brukarski długi.
Idealny do pozycjonowania krawężników, koryt ściekowych i innych elementów galanterii betonowej.

Jazon - narzędzia brukarskie. Młotek długi.

Młotek brukarski krótki
Przeznaczony głównie do prac przy układaniu polbruku, płytek chodnikowych lub kamienia.

Narzędzia brukarskie Jazon. Młotek brukarski krotki.

Młotek brukarski stalowy.
Idealny do obróbki kamienia, kostki polbruk oraz innych elementów galanterii betonowej.

Narzedzia brukarskie w ofercie Grizli. Na foto młotek brukarski stalowy.

Wyważak do kostki
Przeznaczony do pozycjonowania kostki brukarskiej (poprawienia jej ułożenia czyli pozycji) jest też niezwykle pomocny przy wyjmowaniu kostki z już ułożonego polbruku (remonty, wstawienie wzoru już po wykonanej pracy itp.).

Imak do polbruku
Przeznaczony do wyjmowania kostki brukowej. Przydatność doskonale widoczna na powyższym filmie. Imak ma regulowany chwyt oraz wymienne ostrza. Nadzwyczaj skuteczny w pracy w tandemie z wyważakiem.

Grizli - narzędzia do polbruku. Na foto imak brukarski Jazon

 Narzędzia do polbruku

Wszystkie wyżej wymienione urządzenia do polbruku firmy Jazon są wręcz niezbędne
do prowadzenia budowy w szybkim tempie z zachowaniem wygody i bhp załogi.
Tymczasem w naszym projekcie mamy wykonane: tyczenie, korytowanie, ustawianie krawężników, niwelację podbudowy, ułożenie polbruku – zostało już tylko założenie pod zagęszczarkę płyty z elastomeru i dogęszczenie ułożonej kostki. Płyta z elastomeru jest konieczna – unika się wtedy kaleczenia kostki.
Jeszcze ostateczne sprawdzenie linii oraz spadków za pomocą niwelatora (nikomu nie życzę poprawek!) oraz piaskowanie (zamulanie). Piaskowanie ma na celu zapełnienie spoin pomiędzy kostkami. Rozsypany na nawierzchni piasek można z powodzeniem rozprowadzić za pomocą zamiatarki. Zamiatarka Limpar będzie pomocna w piaskowaniu, a w następnej kolejności w zebraniu nadmiaru piasku, czyli posprzątaniu nawierzchni.

Narzędzia do polbruku w ofercie Grizli. Na foto zamiatarka Limpar.

Wszystkim Państwu życzę udanych realizacji.

Zapraszam serdecznie do naszej firmy, dla zainteresowanych przygotuję bardzo atrakcyjną ofertę.

Jan Głuszczuk                                                                           Olsztyn dn. 22. luty 2014 r.

Ps. W tym artykule omówiłem urządzenia do układania polbruku obecne w ofercie naszej firmy i mam nadzieję, że są tu informacje  pomocne, szczególnie dla początkujących      w branży.

Zapraszam serdecznie na stronę naszego sklepu – Grizli – narzędzia do polbruku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Wymagane pole